مزایای مدرک فنی و حرفه ای

مزایای مدرک فنی و حرفه ای

مدرک فنی و حرفه ای چه مزایایی دارد؟

مجتمع آموزشی نقشینه در این مطلب قصد دارد مزایای مدرک فنی و حرفه ای را به شما عزیزان ارائه دهد. در ابتدا باید به شما بگوییم که بخش بسیار زیادی از افراد شاغل در حوزه های مختلفی مانند هنرهای تجسمی، صنایع دستی، صنعت فرش و صنایع مربوط به دکوراسیون داخلی برای فعالیت های خود نیازمند داشتن کارت مهارت در حوزه مربوط به خود هستند. حتما می دانید که برای کارگران بخش های مهارتی داشتن کارت مهارت یکی از ملزومات بسیار مهم می باشد. چرا که با داشتن مدرک فنی و حرفه ای یا با داشتن کارت مهارت، این امکان برای کارگران وجود دارد که بتوانند خود را بیمه کنند و یا در لیست بیمه کارفرمایان خود قرار بگیرند و از مزایای بیمه تامین اجتماعی بهره مند شوند. 

پیش از بررسی مزایای مدرک فنی و حرفه ای باید به شما بگوییم که بسیاری از فعالیت های صورت گرفته در حوزه فنی و حرفه ای نیازمند دقت و توجه و تمرکز بالایی است، همچنین مهارت بالایی را می طلبد و از این رو داشتن مدرکی که مهارت و توجه شما را به اثبات برساند امری ضروری می باشد. در حقیقت شما با داشتن کارت مهارت می توانید به کارفرمای خود این اطمینان را بدهید که در کاری که می خواهید انجام دهید مهارت های لازم را دارید و تمامی استانداردها و اصول اصلی این کار را می دانید. به این ترتیب کارفرمای شما از اینکه شما با خطرات ناشی از حوادث کار روبرو نمی شوید و می توانید با مهارت خود ریسک بروز برخی از خطرات را کاهش دهید، اطمینان حاصل می کند.

تصویر

کارت مهارت فنی و حرفه ای چیست؟

برای درک بهتر مزایای مدرک فنی و حرفه ای لازم می دانیم این نکته را به شما بگوییم که سازمان فنی و حرفه ای کشور اصلی ترین متولی برای صدور کارت های مهارت به افراد محسوب می شود. سازمان فنی و حرفه ای کشور در سال 1359 از ادغام سه نهاد آموزشی تاسیس شده است. این سازمان بر اساس ماده 151 قانون برنامه سوم کشور، متولی ارائه خدمات آموزشی رسمی و همچنین غیر رسمی به صورت کوتاه مدت در بخش های دولی و غیر دولتی می باشد. برای اینکه افراد بتوانند در موقعیت های شغلی وارد شده و اقدام به دریافت یک شغل و حرفه رسمی کنند نیازمند آموزش های کاربردی، علمی و عملی هستند که این آموزش ها به صورت تخصصی در سازمان فنی و حرفه ای کشور ارائه می شود. همچنین باید بدانید که سازمان فنی و حرفه ای کشور به عوضیت رسمی سازمان جهانی آموزش های مهارتی در آمده است و با سازمان بین المللی کار مرتبط می باشد. برای دریافت مدرک فنی و حرفه ای در ابتدا افراد باید در آزمون سنجش مهارت سازمان فنی و حرفه ای شرکت کنند و در صورت کسب نمره قبولی می توانند گواهینامه مهارتی خود را دریافت کنند. 

تصویر

مزایای مدرک فی و حرفه ای چیست؟

به صورت کلی مزایای مدرک فنی و حرفه ای و داشتن کارت مهارت در یک جمله خلاصه می شود، راحت شدن مسیر کسب درآمد، اما این یک جمله می تواند شاخه هایی زیاد داشته باشد. از همین رو ما در این بخش قصد داریم سیزده مورد از مهمترین مزایای داشتن مدرک فنی و حرفه ای را به شما عزیزان یادآوری کنیم. مهمترین مزایای استفاده از مدرک فنی و حرفه ای عبارت اند از:

1. داشتن مدرک فنی و حرفه ای بیانگر این است که فرد در یک شغل دارای مهارت می باشد. این کارت در بیش از 70 کشور دنیا دارای اعتبار است. 
2. داشتن این مدرک موجب می شود افراد بهتر و سریعتر به بازار کار در داخل و خارج از کشور وارد شوند. 
3. می توان از مدرک فنی و حرفه ای به عنوان مدرک معادل و جایگزین مدرک دانشگاهی استفاده کرد. 
4. ورود به شرکت ها و موسسات با داشتن این مدرک سریعتر و در اولویت بیشتر نسبت به سایرین صورت می گیرد. 
5. از دیگر مزایای مدرک فنی و حرفه ای امکان تدریس در آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای می باشد. 
6. می توان کارت مربی گری دریافت نمود.
7. دارندگان این کارت می توانند در دانشگاه ها و مرازک آموزش عالی ادامه تحصیل بدهند. 
8. یکی از ملزومات جهت بیمه شدن در مشاغلی مانند صنایع دستی، کارهای ساختمانی و صنایع قالی بافی می باشد. 
9. به کمک این کارت دریافت وام های خود اشتغالی سریعتر صورت می گیرد.

نکته: از دیگر مزایای مدرک فنی و حرفه ای می شود به موارد ذیل اشاره داشت:

1. تسهیل شدن فرایند دریافت وام مشاغل خانگی
2. یکی از ملزومات جهت دریافت پروانه کسب در مشاغل مرتبط 
3. به کمک این کارت و داشتن این مدرک می شود افراد را به عنوان نیروی کار به خارج از کشور اعزام کرد
4. به کمک این کارت صدور ویزا راحت تر صورت می گیرد.

انواع مدرک فنی و حرفه ای 

شما با مهمترین و کاربردی ترین مزایای مدرک فنی و حرفه ای آشنا شدید اما زمان آن فرا رسیده است که ما در خصوص انواع مدرک فنی و حرفه ای نیز به شما اطلاعاتی را ارائه دهیم. این مدرک یک نوعی از گواهینامه های معتبر و جهانی می باشد که افراد بعد از پشت سر گذاشتن یک دوره آموزشی در هر زمینه مورد تائید سازمان فنی و حرفه ای، می توانند برای دریافت آن اقدام کنند و در صورت موفق شدن در آزمون این مدرک را به راحتی دریافت کنند و از مزایای آن بهره مند شوند. اما این مدرک دارای انواع مختلفی می باشد که عبارت اند از:

  • مدرک فنی و حرفه ای رسمی: از مزایای مدرک فنی و حرفه ای رسمی این است که در صورتی که فردی بتواند این مدرک را به دست آورد، صاحب گواهینامه ای می شود که این گواهینامه در سطح جهانی و در خارج از کشور نیز دارای اعتبار می باشد. اما گرفتن این مدرک به این سادگی ها نمی باشد و افراد باید آزمون های مختلفی را با موفقیت ارائه دهند. صاحبان این مدرک می توانند به واسطه این گواهینامه تسهیلات راه اندازی شغل گرفته و یا در صورت لزوم مدرک خود را ترجمه نمایند. 
  • مدرک فنی و حرفه ای مورد تائید سازمان فنی و حرفه ای: از مزایای مدرک فنی و حرفه ای مورد تائید سازمان ورود راحت به بازار کار می باشد. اما این مدرک قابل ترجمه نمی باشد. همچنین افرادی که دارای این مدرک هستند نمی توانند از روی این مدرک وامی دریافت کنند. نکته مهم این است که این مدرک توسط برخی از آموزشگاه های آزاد مورد تائید سازمان فنی و حرفه ای صادر می شود و بر روی آن لوگوی فنی و حرفه ای و آموزشگاه درج شده است، اما به صورت مستقیم توسط خود فنی و حرفه ای صادر نمی شود. 
  • مدرک فنی و حرفه ای گذر مهارتی: یکی از مزایای مدرک فنی و حرفه ای گذر مهارتی این است که این مدرک برای افرادی که درخواست آن را دارند شامل هزینه نمی باشد و می توانند آن را دریافت کنند. اما باید بدانید که این یک مدرک غیر رسمی می باشد و به این ترتیب امکان دریافت وام و تسهیلات و یا امکان ترجمه این مدرک برای افرادی که صاحب این مدرک هستند وجود ندارد. معمولا از این مدرک برای رسیدن به اهدافی کوتاه مدت تر صورت می گیرد و بیشتر کاربرد این مدرک در همایش های مختلف سالانه و برای حضور و شرکت در آنها می باشد. همچنین افرادی برای حضور در سمینارهایی با بازه زمانی کوتاه و یا برای حضور در کارگاه های کاری می توانند از آن استفاده کنند و برای داشتن آن همانطور که اشاره شد نیازی به پرداخت هزینه جانبی وجود ندارد. 


امتیاز: 5 از 5. مجموع 4 رای
در حال پاسخ به: [انصراف]
تعداد حروف باقی مانده: 500
Captcha  
۱۴۰۱/۱۰/۰۳ | مقالات | مدیر سایت | بازدید: 1037 | 1671888922